Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy?

Obecnie próchnica stanowi problem, który prawie każdego dotyka w mniejszym lub większym stopniu. Niektórzy uważają jej występowanie za normalne i uważają, że nie da się nic z tym zrobić. Niemniej jednak, ta choroba pojawiała się znacznie rzadziej w poprzednich pokoleniach, co zwykle tłumaczy się inną dietą. Warto wiedzieć, że stosując parę prostych zasad, można jej zapobiec, a przynajmniej znacznie ograniczyć pojawianie się i przebieg próchnicy. Dobrych rad chętnie udzieli nam każdy dentysta. Poznań jest siedzibą wielu gabinetów (dentysta-stomatolog.com/poznan,1.html). Postarajmy się więc, aby pojawiać się w nich tylko na wizytach kontrolnych, zamiast na leczeniu ubytków!

Podstawową sprawą jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów. Niby każdy o tym wie, ale jednak mało kto przestrzega zasad prawidłowego szczotkowania. Zęby należy myć co najmniej rano i wieczorem, a jeśli ktoś jest podatny na próchnicę, to najlepiej po każdym posiłku. Na pewno warto to zrobić, jeśli jadło się potrawę lepką lub bardzo słodką. Kluczową kwestię stanowi tu również dobór właściwej szczoteczki i staranne oczyszczenie wszystkich dostępnych powierzchni. Częstym błędem jest zbyt krótkie szczotkowanie, gdyż powinno ono trwać co najmniej trzy minuty. Warto więc użyć timera lub włączyć sobie ulubiony utwór muzyczny i myć zęby aż do jego zakończenia. Samo szczotkowanie zwykle nie wystarczy do tego, aby zachować zdrowe zęby. Warto w razie potrzeby użyć wykałaczki, a poza tym regularnie czyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną. Najlepiej od czasu do czasu przepłukać usta płynem dezynfekcyjnym, którego jednak nie należy stosować codziennie dłużej niż przez dwa tygodnie. W profilaktyce próchnicy ogromną rolę odgrywa dieta, ponieważ unikanie słodyczy i produktów z dodatkiem cukru znacznie ogranicza jej występowanie. Najlepiej także nie jeść niczego pomiędzy posiłkami. Warto zwrócić uwagę, aby unikać słodzonych napojów szczególnie wieczorem, już po umyciu zębów, gdyż wtedy bakterie mają całą noc, by korzystać z nieopatrznie dostarczonej pożywki. Znaczenie ma także dieta bogata w minerały i witaminy, która wzmacnia cały organizm, w tym również zęby. Właściwą dietę i nawyki higieniczne podpowie nam każdy stomatolog. Poznań stanowi siedzibę wielu gabinetów, którym nie brak pacjentów, gdyż mało komu chce się przestrzegać kilku prostych zasad profilaktyki próchnicy.

1 comment for “Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy?

  1. Karolina444
    13 marca 2017 at 17:49

    Moim zdaniem najważniejsza jest regularność, to klucz do sukcesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>