Stop próchnicy!

Współczesna stomatologia dysponuje możliwościami skutecznej walki z próchnicą. Niestety w Polsce sprawa wygląda tak, że choroba ta dotyka prawie 99% Polaków – w krajach skandynawskich problem ten dotyczy tylko 15% społeczeństwa. Próchnica jest chorobą społeczną, a nawet cywilizacyjną – zwłaszcza, że występuje od zarania dziejów.

Generalnie nikt nikogo do gabinetu stomatologicznego nie zapędzi – każda dorosła osoba musi sama chcieć udać się na taką wizytę, natomiast trzeba mieć wpływ na regularne wizyty dzieci i nastolatków. Przy nastolatkach sytuacja nie przedstawia się dobrze – co drugi młody człowiek ma ubytki w zębach. Kto winien? Za głównych winowajców można uznać słodycze oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej. W przypadku dzieci i młodzieży za ten stan mogą odpowiadać więc rodzice, którzy nie wyrobili w swoich dzieciach właściwych nawyków higienicznych, a także pozwalają na spożywanie słodyczy w dużych ilościach. Wielu lekarzy może potwierdzić, że nawet dorośli ludzie nie potrafią szczotkować zębów w prawidłowy sposób. W tym przypadku warto zasięgnąć nie tylko lektury, ale i skorzystać z porad specjalisty – obecnie można nawet udać się na „korepetycje” z mycia zębów.

Precz z bakterią

Sprawcą zniszczeń w jamie ustnej jest bakteria Streptococcus mutans – szczep ten wytwarza żółtawy nalot na zębach, zwany płytką nazębną. Stanowi aż 80% jej składu, a pozostałe 20% jest organicznym podłożem, które daje im zielone światło na przyleganie do szkliwa. W konsekwencji stopniowo następuje odwapnienie i rozpad twardych tkanek zęba.

Walkę z bakteriami można prowadzić w sposób naturalny – przegania je skutecznie olejek z drzewa herbacianego oraz olejek z goździka. Olejki te można stosować jako płukankę do ust (zamiast aptecznego płynu do płukania zębów) lub można je nakładać na pastę do zębów, a także używać jako składnik do samodzielnej produkcji takiej pasty w zaciszu domowym. Co więcej, esencja z goździka wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne – można się nią ratować podczas nagłego ataku bólu zęba.

Czas na wizytę u stomatologa

Początku próchnicy samodzielnie raczej się nie wychwyci – dlatego tak ważne są wizyty kontrolne. Dentyści z Rzeszowa podkreślają, że profilaktyka jest najważniejsza.Znakomicie radzą sobie oni z próchnicą wśród swoich pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>